ZABAWY Z DZIEĆMI

Gdy jedyną możliwością jest siedzenie w domu, to wtedy nasze pociechy najbardziej narzekają na nudę oraz monotonię. Warto pomyśleć, jak kreatywnie zorganizować ten czas.

Ciekawym pomysłem są oczywiście różnego rodzaju gry. Możemy skorzystać z szerokiej oferty gotowych gier. Jednak warto pomyśleć o czymś bardziej oryginalnym. Możemy stworzyć własną grę. Przygotujcie planszę (kartka z bloku), wymyślcie własne zasady i przebieg gry - wszystko zależy od naszej pomysłowości. Gry planszowe i zręcznościowe rozwijają intelekt, uczą spostrzegawczości i współzawodnictwa w duchu "fair play". Stwórzcie domowe konkursy np. kto zbuduje większą wieżę z klocków bądź turnieje wiedzy ze znajomości np. geografii, historii, bajek, roślin, czy innych rzeczy jakie tylko przyjdą wam do głowy. Już samo tworzenie gry i wymyślanie zasad jest kreatywną zabawą.

Zabawy typu “coś z niczego” wspaniale rozwijają wyobraźnię dziecka. Pozwalają na samodzielne myślenie, uczą oszczędności jak i kreatywności. Dzieci przepełnia duma, kiedy mogą wykonać coś interesującego od podstaw, obdarować kogoś własnoręcznie wykonanym prezentem. Z makaronu o różnych kształtach można przygotować "naszyjniki" i "bransoletki". Wystarczy nawlec makaronowe "koraliki" na nitkę lub żyłkę, a następnie je pomalować (np. farbą w spray’u). Z ziemniaków można wykonać oryginalne stemple. Przetnij warzywo na pół, a następnie (np. za pomocą ołówka) zaznacz kontury wzoru, np. rybki, domu, kwiatka. Wytnij go przy pomocy cienkiego nożyka i gotowe. Dobrym pomysłem będzie również zabawa masą solną, plasteliną, modeliną ciastoliną czy różnokolorową masą plastyczną, którą można ozdabiać rozmaite przedmioty. Wykorzystując kredki czy farby możemy stworzyć przeróżne rzeczy - stare doniczki czy pudełka mogą zyskać nowe życie. Możemy malować kamienie, tworzyć różności z rolek po papierze toaletowym, z kartonów tworzyć samoloty i statki kosmiczne, domki i mebelki dla lalek.

Wspólnie z dzieckiem możemy stworzyć książkę. Potrzebny nam będzie duży zeszyt, kredki, pisaki, naklejki itp. Tworzymy wspólnie książkę. Dla młodszych może to być księga literek i cyferek (np. rysowanie przedmiotów i postaci których nazwy zaczynają się na konkretną literę, wyklejanie przy cyfrach). Dla starszych wspólne pisanie i ilustrowanie baśni czy opowiadań. Wspólnie możemy stworzyć drzewo genealogiczne. To dobry sposób na poznanie historii swojej rodziny, dla dziecka to będzie wspaniała przygoda.

Możemy również stworzyć rodzinne przedstawienie – wystarczy duży karton, z którego razem zrobicie teatrzyk. Przygotujcie kukiełki, podzielcie się rolami. Teatrzyk cieni to kolejna propozycja. Z wyciętych wcześniej kształty, przyklejonych do patyków czy paluszków możemy tworzyć zwierzaki i odgrywać scenki na ścianie. Opcją jest też zabawa latarką – podświetlanie różnych przedmiotów, oglądanie swojej podświetlonej twarzy w lustrze czy chowanie się pod kocem. Dzięki pomocy dyktafonu możemy również nagrać własne słuchowisko, a kamera pozwoli na zarejestrowanie domowego teatrzyku. .Możemy bawić się w nakręcenie „prawdziwego” filmu. Aby lepiej się wczuć, możecie wcześniej przygotować profesjonalny scenariusz. Wspólnie możecie założyć zespół muzyczny. Koniecznie wymyślcie nazwę, a nawet możecie zaprojektować pierwszą okładkę.

Budowanie prostej "bazy" czy "wigwamu" z domowych koców, krzeseł i kołder może być świetnym wstępem do emocjonującej zabawy. Możemy również poszukiwać zaginionego skarbu – zabawa w piratów szukających wcześniej wspomnianego skarbu. Wspólnie z dziećmi rysujemy mapę mieszkania. W jednym miejscu rodzice chowają skarb i oznaczają na mapie. Dzieci przebierają się za piratów, płyną na łóżkach, czyli okrętach i podążają do wyznaczonego celu. Nasze pociechy uwielbiają gdy chowamy jakieś małe upominki, ale zabawa jest świetna nawet, gdy są to dobrze im znane rzeczy. Dodatkowy plus jest taki, że nie ma dużego bałaganu.

Dobrym pomysłem będzie zasadzenie roślinek, albo założenie hodowli. Najłatwiej zacząć od zasadzenia rzeżuchy i zrobienia hodowli kryształów soli. Możemy też wykonać domowe eksperymenty – wiele jest w Internecie stron z eksperymentami ( instrukcje znajdziecie na powszechnie znanym YouTubie)

Innym ciekawym pomysłem na spędzanie czasu w domu jest wspólne gotowanie. Upieczenie babeczek czy ciasteczek, przygotowanie kanapek z ulubionymi składnikami, owocowych soków czy smoothie, ugotowanie ulubionej potrawy lub deseru. Dzięki temu dziecko nie tylko ciekawie spędzi czas, ale także nauczy się nowych umiejętności, które na pewno przydadzą się w późniejszym życiu. Pozwólmy dziecku mieszać składniki oraz obierać niektóre warzywa czy owoce. Warto także pobudzić wyobraźnie swoją oraz dziecka i stworzyć z jedzenia ciekawe wzory na talerzu. Zróbcie z jedzenia sztukę. W kuchni możemy pobawić się w zgadywanki smakowe – zawiąż dziecku oczy szalikiem i dawaj do spróbowania wcześniej przygotowane smakołyki (np. kawałek jabłuszka, odrobinę dżemu, oliwkę, kluskę czy pół biszkopta). Fajna zabawa stymulująca zmysły, a przy tym okazja do śmiechu! Okazuje się, że gdy nie widzimy co jemy, smaki przestają być takie same.

Wspólny maraton filmowy to także świetne rozwiązanie, szczególnie dla nieco starszych dzieci. Razem wybierzcie ulubione bajki czy filmy i odpowiednio przygotujcie miejsce do oglądania. Stwórzcie kinową atmosferę – wystarczy odrobina pomysłowości. Oprócz tego możecie przygotować wspólne przekąski oraz napoje.

Sprawdzą się stare sprawdzone zabawy:

  • Kółko i krzyżyk - prawdziwa klasyka;
  • Państwa Miasta– kto z nas nie pamięta tej gry z dzieciństwa, sprawdza się nawet teraz, w erze komputerów i smartfonów;
  • Słowo na literę, Gra w skojarzenia, Pociąg słów- świetnie gry słowne;
  • Kalambury– można się uśmiać, aż do łez;
  • Statki– mogą być w postaci pudełkowej-zabawkowej, a mogą być też klasyczne, przecież wystarczy tylko kartka;
  • Zamiana ról– to kolejna zabawa, która potrafi rozbawić całą rodzinę w kilka chwil;
  • Papier, kamień, nożyce– gra ekspres, nawet podczas robienia ciasteczek.

Mamy nadzieję, że trochę rozbudziliśmy Waszą wyobraźnię i że kreatywne spędzanie czasu z dzieckiem będzie Wam przynosiło wiele radości i satysfakcji!

Pamiętajmy!

Kiedy spędzamy czas razem z dzieckiem tworzymy wspólne relacje, doświadczenia i wspomnienia, które są niezwykłymi pamiątkami naszego czasu razem, do których możemy powracać podczas rozmów.