Działalność biblioteki

biblioteka

Biblioteka szkolna jest czynna codziennie: od poniedziałku do piątku od godziny 7.45 do 14.45.

Pomocą i radą służy w tym roku: pani mgr Małgorzata Dropia.

Nasz księgozbiór liczy obecnie ponad 19, 500 woluminów i prawie 20 tys. podręczników, które wypożyczamy uczniom kl. 1-8. Podstawę naszego księgozbioru stanowią lektury, ale posiadamy również książki przygodowe, obyczajowe, serie wydawnicze, bajki i wierszyki dla najmłodszych czytelników. Nasz księgozbiór jest co roku wzbogacany o nowe zakupy, a także poprzez  dary naszych czytelników.

W bibliotece odbywa się wiele konkursów, akcji i imprez czytelniczych. Tradycyjnie we wrześniu zachęcamy całą społeczność szkolną do obchodów Światowego Dnia Głośnego Czytania.

Cyklicznie spotykamy się z przedszkolakami naszych oddziałów, zapraszamy również grupy z sąsiednich placówek (między innymi: wspólne malowanie postaci z bajek czy Światowy Dzień Pluszowego Misia).

Co roku z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek Szkolnych zachęcamy wszystkie oddziały klasowe do włączenia się w obchody tego święta.  Czytelnicy uczestniczą  w wielu konkursach organizowanych przez naszą bibliotekę, a także  przygotowujemy się i bierzemy udział w różnych konkursach międzyszkolnych. Organizowane są cykliczne konkursy dla czytelników „Zgadnij skąd jestem?”, „Zgadnij kim jestem?” „Kto pierwszy ten wygrywa”.

Od kilku lat nasi uczniowie uczestniczą w kolejnych edycjach Wielkiej Ligi Czytelników.

W ostatnim roku szkolnym 2022/2023 zdobyliśmy Mistrza Polski w kategorii kl. 7-8 (Oliwia Dura kl. 8e, Marta Seweryn kl. 8e, Piotr Smuda kl. 7a), I Wicemistrz Polski kl. 4-6 ( Alicja Skalska kl. 4a, Filip Dura kl. 4c, Antoni Jadwisieńczak kl 6c), I Wicemistrz Powiatu ( Amelia Puszczyńska kl. 3d, Paweł Pelc kl. 3b).

Prowadziliśmy szereg działań czytelniczych by zdobyć certyfikat Ratowników Czytelnictwa. Bierzemy udział w projekcie – kampanii społecznej „Mała książka – wielki człowiek” książką połączeni – czyli uczymy się czytać razem- dla uczniów i rodziców kl. 1. Zachęcamy uczniów do czytania i współpracujemy ze Szkolnym Kołem Wolontariackim poprzez organizację Świątecznego Czytania czy Czytania na żądanie – klasy 8 – czytają młodszym czytelnikom.

Biblioteka szkolna organizowała spotkania autorskie: podczas pandemii online z Waldemarem Cichoniem, potem z Magdaleną Zarębską i Lucyną Leśniowską. Współpracujemy również z sąsiednimi bibliotekami : szkolną i Miejską Biblioteką Publiczną nr 15, a także z Giszowieckim Centrum Kultury poprzez wspólne organizowanie konkursów plastycznych i recytatorskich dla społeczności uczniowskiej naszego osiedla. Braliśmy udział w organizacji projektu „Literacka mapa Katowic” we współpracy z MBP nr15 w Katowicach uczniowie kl. 7 i 8( obecnie już absolwenci).