ŚWIĘTO NARODOWE POLSKI

ŚWIĘTO NARODOWE POLSKI

 W dniu 3 maja przypada 229 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Została przyjęta w 1791 roku przez Sejm 4-letni zwany inaczej Wielkim. Była to pierwsza konstytucja w Europie, druga na świecie, po uchwalonej kilka lat wcześniej w Stanach Zjednoczonych. Była to jedna z prób ratowania naszego państwa przed upadkiem.
Zwykle w tym dniu odbywa się uroczysta odprawa warty przed Grobem Nieznanego Żołnierza w Warszawie z udziałem najwyższych władz państwa, wielu Polaków uczestniczy w licznych imprezach plenerowych. W tym roku będzie inaczej.

Pamiętajmy też o Dniu Flagi, który przypada 2 maja.

KONKURS NA PREZENTACJĘ MULTIMEDIALNĄ

Zapraszamy uczniów klas 7 i 8 do udziału w konkursie na najlepszą prezentację multimedialną pt. "Mój wymarzony zawód". Szczegóły na plakacie i w regulaminie akcji.

Regulamin konkursu pobierz

TERMINY EGZAMINÓW ÓSMOKLASISTY

Terminy egzaminów w klasach ósmych:

16 czerwca 2020r. j. polski godz. 9.00

17 czerwca 2020r. matematyka godz. 9.00

18 czerwca 2020r. j. obcy godz.9.00

Dodatkowy termin odbędzie się:

7 lipca 2020r. j.polski godz. 9.00

8 lipca 2020r. matematyka godz. 9.00

9 lipca 2020r. j.obcy godz. 9.00

Wyniki egzaminu ósmoklasiści poznają do 31 lipca. Szkoły otrzymają również wtedy zaświadczenia.

Jednocześnie informujemy, że kształcenie na odległość zostało wydłużone do 24 maja 2020r.

LISTA ZAKWALIFIKOWANYCH I NIEZAKWALIFIKOWANYCH DO 1 KLASY

W załączniku znajduje się lista zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych dzieci do szkoły do klasy 1 (tylko spoza rejonu).

Dzieci rejonowe zgłoszone nie potwierdzają woli przyjęcia.

Pobierz załącznik

ROZPORZĄDZENIE MEN

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 25 marca 2020 r. (Dz. U. z 2020 r. poz. 530) zmieniające rozporządzenie w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19.

"§ 11b. "W okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty, o których mowa w art. 158 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe, wyniki postępowania rekrutacyjnego w formie list kandydatów, o których mowa w art. 158 ust. 1 i 3 tej ustawy podaje się do publicznej wiadomości także na stronach internetowych tych jednostek."

Treść rozporządzenia - pobierz

ULOTKA - BEZPIECZEŃSTWO W SIECI

ULOTKA - DBAJ O SIEBIE

ŚWIETLICOWY CZASOUMILACZ - CZĘŚĆ 4

Przesyłamy dla Państwa kolejny plik z aktywnościami proponowanymi przez pracowników świetlic szkolnych. To kolejne propozycje na aktywne spędzenie czasu wolnego.

Pobierz załącznik 4 (świetlicowy czasoumilacz)

Pracownicy świetlic szkolnych

OGŁOSZENIE - NAUKA ZDALNA

Drodzy Rodzice i Uczniowie informujemy, że od 15 kwietnia do 26 kwietnia wznowione będzie nauczanie na odległość.

ŻYCZENIA WIELKANOCNE - UCZNIOWIE

DRODZY UCZNIOWIE

W tym szczególnie trudnym czasie, kiedy nie możemy spotkać się w szkole

Życzę Wam przede wszystkim zdrowia, wiosennej radości i spokoju,

aby te wyjątkowo inne święta wielkanocne

były dla Was szczęśliwe, spędzone w gronie najbliższych.

Niech to będzie czas odpoczynku – niestety tylko w domu, bo wychodzić nie wolno.

Życzę Wam uśmiechniętej i zdrowej Wielkanocy !

Mam nadzieję, że będzie to czas odpoczynku od nauki na odległość.

Do szybkiego zobaczenia w naszej szkole!

K.Czubiak

 

 

ŻYCZENIA WIELKANOCNE

SZANOWNI RODZICE

ZESPOŁU SZKOLNO PRZEDSZKOLNEGO NR 13 W KATOWICACH

 W ten wyjątkowo trudny dla Nas Wszystkich czas życzę Państwu przede wszystkim zdrowia,

Niech każdy z Państwa dozna w te święta wyjątkowego szczęścia,

Poczucia miłości Boga i opiekę dobrych aniołów,

Cieszcie się Państwo z rodziny i wpuście ptaki nadziei do swoich domów.

Nadziei, która nie gaśnie, kiedy marzenia wydają się być dalekie,

Pokoju, który koi kiedy wszystko wyprowadza z równowagi,

Wiary, która daje oparcie, kiedy bezradność przeraża.

Niech Zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie,

napełni Was pokojem i wiarą,

niech da siłę w pokonywaniu trudności

i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

z serdecznym pozdrowieniem i apelem: zostańcie w domu

K. Czubiak

02.04 - ŚWIATOWY DZIEŃ AUTYZMU

ŚWIATOWY DZIEŃ ŚWIADOMOŚCI AUTYZMU

ZDALNE KONSULTACJE

Drodzy Rodzice zapraszamy na konsultacje zdalne z radą pedagogiczną Zespołu Szkolno - Przedszkolnego nr 13. Harmonogram konsultacji znajduje się w zakładce Rodzice - Zdalne konsultacje (więcej...).

ŚWIETLICOWY CZASOUMILACZ - CZĘŚĆ 3

Przesyłamy dla Państwa kolejny plik z aktywnościami proponowanymi przez pracowników świetlic szkolnych. To kolejne propozycje na aktywne spędzenie czasu wolnego.

Pobierz załącznik 3 (świetlicowy czasoumilacz)

Pracownicy świetlic szkolnych

REKRUTACJA DO SZKÓŁ PODSTAWOWYCH Z ODDZIAŁAMI INTEGRACYJNYMI

Organizację kształcenia uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych, jak również organizację dowozu z miejsca zamieszkania do placówek oświatowych oraz zwrot kosztów przewozu w mieście Katowice określa:

Zarządzenie nr 850/2020 Prezydenta Miasta Katowice w sprawie określenia zasad organizacji kształcenia, dowozu z miejsca zamieszkania do placówek oświatowych oraz zwrotu kosztów przewozu uczniów o specjalnych potrzebach edukacyjnych oraz ich rodziców w mieście Katowice:

https://bip.katowice.eu/Ogloszenia/Zarzadzenia/zarzadzeniaSzczegoly.aspx?id=11571&menu=620

Aby dziecko kontynuowało kształcenie specjalne, na podstawie orzeczenia o potrzebie kształcenia specjalnego, poradnia psychologiczno-pedagogiczna musi wydać nowe orzeczenie - na okres I etapu edukacji / edukacji w szkole podstawowej lub na 1 rok szkolny.


Kształcenie specjalne jest realizowane na wniosek rodzica złożony w Wydziale Edukacji i Sportu, wówczas wydawane jest skierowanie. Nabór elektroniczny do szkół podstawowych (również tych z oddziałami integracyjnymi) jest naborem dla ubiegających się na miejsca dla dzieci bez orzeczeń, nie uwzględnia on miejsc dla dzieci z orzeczeniami.

Dzieci niezamieszkałe na terenie miasta Katowice, muszą ubiegać się o skierowanie w urzędzie gminy/starostwie powiatu właściwych dla miejscowości jaką zamieszkują.

Wniosek o skierowanie do kształcenia specjalnego

PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY

Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne w dniach od 30 marca do 1 kwietnia 2020 r. udostępnią materiały do przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języka obcego.

W związku z tym, że w naszej szkole przeprowadzono już egzaminy próbne dla ósmoklasistów, przystąpienie do próbnego egzaminu ósmoklasisty proponowanego przez CKE jest dobrowolne. Uczniowie, którzy zdecydują się sprawdzić swoje umiejętności, otrzymają dodatkową ocenę z danego przedmiotu.

Arkusze egzaminacyjne zostanę opublikowane na stronie internetowej Centralnej Komisji Egzaminacyjnej (www.cke.gov.pl) oraz na stronach internetowych okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

  • 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 – język polski
  • 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 – matematyka
  • 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 – języki obce nowożytne.

Jeżeli uczeń nie ma w domu dostępu do internetu, będzie mógł skorzystać z wydrukowanych materiałów przygotowanych w szkole i pozostawionych w skrzynce odbiorczej (do odebrania przez rodziców).

Uczniowie rozwiązują zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania :

  • w odrębnie stworzonym pliku w Wordzie, numerując kolejno rozwiązywane zadania i odsyłając na adres e- mail nauczyciela przedmiotu;
  • na wydruku odebranym ze szkoły– w przypadku uczniów, którzy nie posiadają komputera (rodzice odnoszą wypełnione arkusze do szkoły i pozostawiają w skrzynce odbiorczej);
  • korzystając z „zeszytu rozwiązań”, który będzie zamieszczony na stronie razem z arkuszem (plik edytowalny, w którym odpowiedzi będzie można zapisać komputerowo albo odręcznie – po wydrukowaniu).

Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych. Uczniowie i rodzice mogą z tych stron nieodpłatnie pobrać:

  • informatory o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów;
  • przykładowe arkusze egzaminacyjne z poszczególnych przedmiotów;
  • arkusze pierwszego próbnego egzaminu ósmoklasisty;
  • arkusze egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w 2019 r.;
  • osiem zestawów zadań, zawierających wskazówki oraz szczegółowe wyjaśnienia rozwiązań zadań i przykładowe realizacje odpowiedzi w zadaniach otwartych;
  • filmy o egzaminie ósmoklasisty z poszczególnych przedmiotów.

LIST DO RODZICÓW

Szanowni Rodzice,

sytuacja w  której obecnie funkcjonujemy, my dorośli i nasze dzieci, jest niewątpliwie sytuacją w której pojawiać się mogą różnego rodzaju wątpliwości i pytania. Niektóre z nich dotyczą lęków i obaw związanych z tym, co dziecko słyszy, czasami obserwuje w najbliższym otoczeniu i środkach masowego przekazu. Niektóre wyrazy, sformułowania, programy , reportaże mogą być dla naszych dzieci niezrozumiałe. Mogą powodować pojawianie się trudnych pytań na które często nie ma odpowiedzi. Warto zadbać o to, aby dziecko nie było narażone na natłok informacji o negatywnym brzmieniu. Rodzicu, jeżeli Twoje dzieci o coś pyta, staraj się odpowiedzieć mu zgodnie z prawdą i swoją wiedzą. Może też zdarzy się i tak, że nie będziecie Państwo potrafili udzielić odpowiedzi na nurtujące Wasze pociechę pytania. Wtedy również warto o tym powiedzieć, przecież jest to sytuacja nieznana dla nas wszystkich i naturalne jest że nie znamy odpowiedzi na wiele pojawiających się pytań. W sytuacjach, kiedy widzimy, że naszemu dziecku jest przykro, martwi się- najlepiej zapytać dlaczego i czy możemy mu pomóc? Powiedzmy dziecku, że zawsze może liczyć na nasze wsparcie i pomoc. Ten trudny dla nas wszystkich czas, może zacieśnić nasze relacje z dziećmi. Zapewnijmy dziecko, że może porozmawiać z kolegami, koleżankami, nauczycielem. Podpowiedzcie mu w jaki sposób może to zrobić. Powiedzmy naszym dzieciom, że to normalne, że zaistniała sytuacja niepokoi je i rozumiecie jego emocje. Są przecież emocje łatwiejsze i trudniejsze w przeżywaniu ale żadna z tych emocji nie jest zła.  W razie potrzeby, w każdej chwili możecie Państwo umówić dziecko na rozmowę ze specjalistą. Warto również skierować myślenie pociechy na to co można wspólnie zrobić i na co mamy wpływ. Porozmawiajcie o tym co będziecie robić jak obecna sytuacja się zmieni. Życzymy dużo zdrowia i wszystkiego co tylko najlepsze.

Pozdrawiamy Zespół Psychologiczno-Pedagogiczny

 

OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH PODCZAS PRACY ZDALNEJ

FILMIK - WIEDZA MOŻE REDUKOWAĆ LĘK

Poniżej zamieszczamy link do filmu dla dzieci pod tytułem:

Link: Wiedza może redukować lęk

Zespół psychologiczno-pedagogiczny

KONKURS DLA UCZNIÓW

Szanowni Państwo!
Z dnia na dzień zmieniło się nasze życie. Jeszcze kilka dni temu byliśmy w szkołach, wykonywaliśmy prace, spotykaliśmy się. A teraz świat jakby się skurczył do przestrzeni domu, mieszkania, pokoju. Chcemy, by ta nowa rzeczywistość stała się inspiracją do tworzenia. Tworzywem artystycznym mają być nasze refleksje, spostrzeżenia, obserwacje i doświadczenia, które niesie nowa dla nas wszystkich sytuacja.
Zachęcamy młodzież w wieku od 12 do 25 lat do aktywnego uczestnictwa w trzech odsłonach konkursu: fotograficznej, filmowej lub teatralnej.
Wszystkie informacje i regulaminy znajdują się na naszej stronie internetowej http://gliwice.mdk.sam3.pl/wydarzenie-117-w_zawieszeniu-szczegoly-2969.html

ŚWIETLICOWY CZASOUMILACZ - CZĘŚĆ 2

Przesyłamy dla Państwa kolejny plik z aktywnościami proponowanymi przez pracowników świetlic szkolnych. To kolejne propozycje na aktywne spędzenie czasu wolnego.

Pobierz załącznik 2 (świetlicowy czasoumilacz)

Pracownicy świetlic szkolnych