strona główna

 

mail

dokumenty

biuletyn informacji publicznej

 

ORGANIZACJA

historia

patron

dyrekcja

nauczyciele

organizacja

samorząd

pedagog, psycholog, logopeda

rada rodziców

oferta zielonej szkoły

nauczanie zintegrowane

o autorach

 

Z ŻYCIA SZKOŁY 

imprezy szkolne

zajęcia pozalekcyjne

szczególne osiągnięcia

biblioteka

świetlica

stołówka

programy i projekty

współpraca z zagranicą

 

www.edukator.org.pl

IMPREZY SZKOLNE, AKCJE
w r.szk.2013/2014

 

25

KWIECIEŃ

VI SPOTKANIE ZE SPORTOWCAMI I ARTYSTAMI W SP 51-
pod hasłem
„Trenuj siatkę z mistrzami - Klub Przyjaciół Siatkówki w SP 51”

Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Katowice Pan Piotr Uszok

25 kwietnia odbyło się w Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi w Katowicach- Giszowcu VI SPOTKANIE ZE SPORTOWCAMI I ARTYSTAMI pod hasłem „Trenuj siatkę z mistrzami- Klub Przyjaciół Siatkówki w SP51”. Patronat Honorowy objął Prezydent Miasta Katowice Pan Piotr Uszok. Galę sportowców poprzedziło wiele imprez towarzyszących m.in. wystawa fotograficzna ”Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej” przygotowana przez red. Leonarda Stankiewicza, Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Lubię siatkówkę”, Otwarty Turniej Mini Siatkówki Dziewcząt i Chłopców o Puchar Prezydenta Miasta Katowice „Katowice - Giszowiec 2014”, przygotowanie przez uczniów transparentu, okrzyku i flagi wybranego państwa, które bierze udział w Mistrzostwach Świata w siatkówce w 2014 r. Zgodnie z tradycją w tym dniu na spotkanie wszyscy przyszli w strojach kibica.

Tegoroczni goście spotkania to siatkarka MKS Tauron- Banimex Dąbrowa Górnicza –ORLEN LIGA- NATALIA BRUSSA z Włoch, siatkarze, trenerzy, wielokrotni reprezentanci Polski i olimpijczycy, uczestnicy mistrzostw świata i Europy zawodnicy z MKS BANIMEX BĘDZIN, DAMIAN DACEWICZ, ANDRZEJ STELMACH, jak również polski komentator sportowy BOŻYDAR IWANOW z TV POLSAT.

Podczas spotkania wręczone zostały puchary, medale, dyplomy, nagrody rzeczowe dla najlepszych drużyn siatkarskich w Turnieju Mini Siatkówki, który miał miejsce w szkole dnia 24 kwietnia 2014r:

I miejsce Szkoła Podstawowa nr 51 z Katowic

II miejsce Szkoła Podstawowa nr 27 z Katowic

III miejsce Szkoła Podstawowa nr 31 z Katowic

IV miejsce Szkoła Podstawowa nr 2 z Będzina

V miejsce Szkoła Podstawowa nr 30 z Dąbrowy Górniczej

Najlepsi zawodnicy turnieju otrzymali statuetki:

Super obrońca - Jakub Witek SP 51

Najlepsza zawodniczka - Dominika Zapała SP 27

Najlepiej zagrywający - Alicja Kuta SP 51

Uczestnicy spotkania brali udział w wielu zabawach z elementami siatkówki, w treningu – rozgrzewce ze sportowcami, w konkursie na najlepszego komentatora sportowego, wspólnych tańcach z Tauronkiem (maskotka MKS Tauron- Banimex Dąbrowa Górnicza), podziwiali występy szkolnych cheerleaderek i uczyli się kulturalnego kibicowania. Dzieci otrzymały akcesoria kibica siatkarskiego m.in. pałeczki bang–bang, „przeszkadzajki”, czapeczki i wiele różnych gadżetów reklamujących Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn, które przekazał UM Katowice i Dział Marketingu Tauron Banimex MKS Dąbrowa Górnicza oraz MKS Banimex – Będzin.

Podczas spotkania odbyło się uroczyste otwarcie Klubu Przyjaciół Siatkówki w SP 51 i odśpiewanie nieoficjalnego hymnu reprezentacji Polski, kultowej pieśń siatkarzy „Pieśń o małym rycerzu”.

Złożyliśmy również obietnicę: Obiecujemy, że będziemy wspaniałymi kibicami w nadchodzących Mistrzostwach Świata w piłce siatkowej POLSKA 2014!

Rozstrzygnięty został Międzyszkolny Konkurs Plastyczny „Lubię Siatkówkę” pod honorowym patronatem prezydenta:

WYRÓŻNIENIA: Oliwier Głowala, Agata Pieczara, Martyna Juzek

III MIEJSCE: Aleksandra Owczarek, Bartłomiej Domagała, Karolina Kmita

II MIEJSCE: Filip Forajter, Dawid Cichocki, Szymon Kempa

I MIEJSCE : Zuzanna Fura, Karol Przewoźny, Anna Rojczyk

Zaproszeni goście otrzymali pamiątkowe filiżanki z ręcznie malowanym wizerunkiem szkoły i napisem „Przyjaciel SP 51”.

Każda klasa otrzymała pamiątkowy Certyfikat uczestnictwa w spotkaniu i klubie przyjaciół siatkówki.

Na zakończenie „wjechał” tort ze świecami, a z góry zaczęły opadać złote konfetti… W tak uroczystej atmosferze dobiegło końca kolejne spotkanie …, jednak goście długo jeszcze nie zeszli ze sceny, gdyż dzieci ustawiły się po autografy.

Ciekawe kogo powitamy za rok?…

Serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym w to przedsięwzięcie, dyrekcji, UKS SPRINT i Prezes Marii Pawłowskiej, Janowi Forajterowi, Zbigniewowi Kunce, Marceli Owczarek. Paniom Aleksandrze Dziubek i Magdalenie Buchcie za współorganizację konkursu plastycznego, Katarzynie Sokolik za dekorację i Marii Rychlińskiej za przekazanie pamiątkowych filiżanek.

Ogromne podziękowania kieruję w stronę pań współorganizatorek Katarzynie Forajter i Sylwii Filipowicz.

zobacz zdjęcia na Facebooku

galerie zdjęć: 1, 2, 3

więcej zdjęć

sprawozdanie z turnieju Mini Siatkówki Dziewcząt i Chłopców

Organizator spotkań Barbara Mańdok

 

28 - 31
PAŹDZIERNIKA

Podróże kształcą - grecki tydzień w Giszowcu

W dniach od 28 do 31 października w naszej szkole odbył się „Tydzień Grecki”. Mieliśmy okazję przenieść się choć na chwilę do tej słonecznej, pięknej i gorącej krainy. Nie zabrakło niespodzianek, konkursów, zabaw i oczywiście głośnej muzyki. Aby lepiej poczuć klimaty greckie w niemal całej szkole prezentowana była wystawa prac uczniów przybliżająca to państwo. Na pięknych plakatach znalazły się m.in. ciekawostki turystyczne, wiadomości o zabytkach oraz ilustracje ludowych strojów. Nie zabrakło również prac o najsłynniejszych greckich bogach. Wspaniałą niespodzianką było poznanie historii Greków - przez chwilę staliśmy się uczestnikami wielkiego wydarzenia – Wojny Trojańskiej w wykonaniu uczniów klasy 6c, 6d i 6e.

Już w starożytnej Grecji taniec cieszył się dużym szacunkiem, kiedy to Platon powiedział: "Śpiewać i tańczyć to być dobrze wykształconym". Przy okazji Tygodnia Greckiego okazało się, że nie tylko Grecy kochają taniec, ale również uczniowie naszej szkoły, dzięki którym poznaliśmy kroki tradycyjnych greckich tańców.

W ramach podsumowania tygodnia dnia odbył się turniej mitologiczny z udziałem wszystkich klas 5. Uczniowie zmagali się w przeróżnych konkurencjach, nie tylko sprawdzających wiedzę, ale też ogólną sprawność. Jak na dobrą zabawę przystało wszystkim towarzyszyła zdrowa rywalizacja. Później oczywiście gratulacje dla zwycięzców, a czasami pocieszanie dla „tych drugich”. Najważniejsze, że zawodnicy byli pełni zapału i energii, nie dawali łatwo za wygraną, no i  dzielnie walczyli do końca.

Tydzień grecki nie mógłby zaistnieć bez kuchni greckiej, w której czekało na smakoszy wiele niespodzianek. Uczniowie w zespołach przygotowali oryginalne potrawy greckie, a jury oceniało walory smakowe i pomysłowość wykonania. Wygrała drużyna, która przygotowała potrawę wykonaną z makaronu, mięsa mielonego, pomidorów, zapieczoną z żółtym serem, a nazywana pasticcio. Rewelacyjna w smaku była również chałwa przygotowana przez uczniów klasy 4a. Oczywiście nie zabrakło słynnej sałatki greckiej z serem feta i oliwkami oraz świetnie przyrządzonych tzatzików.

zobacz zdjęcia

mgr Natalia Marzec, mgr Katarzyna Cyba – Lisowska

 

03
PAŹDZIERNIKA

Niezwykła lekcja historii
w 330. rocznicę wiktorii wiedeńskiej

Na korytarzu szkoły stanęły oddziały wojsk sprzymierzonych: polskich, niemieckich, austriackich. Jeździe pancernej, dragonom, piechocie, kirasjerom i niemieckiej artylerii ze wzgórza Kahlenbergu dowodzi Jan III Sobieski, ze spokojem spoglądając na obóz Kara Mustafy i płonące miasto. W Szkole Podstawowej Nr 51 rozegrała się bitwa pod Wiedniem.

Dla odmiany o jednej z największych wiktorii w dziejach Europy młodzieży i gościom opowiedzieli studenci historii Uniwersytetu Śląskiego  i koledzy wspierani przez swoje nauczycielki. Zamiast ilustracji w podręcznikach zobaczyli prezentację multimedialną ukazującą najważniejsze fakty. Zamiast wykładu nauczyciela wysłuchali fragmentów Listów do Marysieńki Jana Sobieskiego w interpretacji uczniów klasy piątej ubranych w stroje szlacheckie z XVII wieku. W końcu – nie musieli wyobrażać sobie wydarzeń i ich przebiegu, bo tę rolę odegrała panorama bitwy pod Wiedniem oraz wystawa plakatów, publikacji, obrazów i pamiątek z epoki.

Diorama przedstawia decydujący moment bitwy; w tle panorama Wiednia autorstwa katowickiej malarki, Ireny Kasprzykiewicz.

W 1983 r. jej autor, Jan Kwiatkowski, zauważył, że na wystawach z okazji 300. rocznicy odsieczy wiedeńskiej jest wszystko: zbroje, mundury, szkice, obrazy, dokumenty, ale nie ma nic, co trafiałoby do wyobraźni młodzieży i unaoczniałoby wagę tego zdarzenia. Postanowił zrobić to sam. Wykonanie makiety zajęło mu trzy lata (1983 – 86). Znalezione na targach, bazarach czy kioskach Ruchu żołnierzyki przerabiał, malował i zamieniał na żołnierzy spod Wiednia (jest ich 1437). Każda z figurek odpowiada 200 żołnierzom na polu walki. Dbał o najmniejszy szczegół. Dlatego świętą chorągiew turecką  zdobią autentyczne wersety Koranu, a Jana III Sobieskiego malował aż 25 razy, żeby z racji swych 120 kg różnił się od swoich żołnierzy.

Przez wiele lat makieta zajmował jeden z pokoi pana Jana. Przewinęło się przez niego setki zwiedzających, których autor raczył dodatkowo opowieściami i anegdotami związanymi z odsieczą. Od 2009 r. ekspozycja znalazła swoje miejsce w Szkole Podstawowej Nr 51, gdzie na co dzień, zgodnie z życzeniem jej twórcy, wspiera budzenie ciekawości i pasji w młodych ludziach.

Katowice, 3 października 2013

 mgr Beata Strychalska

 

 

19
WRZEŚNIA

„SPRZĄTANIE ŚWIATA-POLSKA"

„Sprzątanie Świata - Polska" jest częścią międzynarodowego ruchu na rzecz ochrony środowiska Clean up the World wywodzącego się z Australii, zapoczątkowanego w 1989 roku przez Ina Kiernana, australijskiego biznesmena i żeglarza. W ruchu tym uczestniczy blisko 40 mln. wolontariuszy z ponad czterdziestu krajów na całym świecie.

W Polsce akcję w 1994 roku zainicjowała Mira Stanisławska-Meysztowicz, założycielka Fundacji Nasza Ziemia

W TYM ROKU WSPÓLNIE "ODKRYWAMY CZYSTĄ POLSKĘ"!

Pod takim hasłem ruszyła tegoroczna, 20. już akcja „Sprzątanie Świata – Polska”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia. Jubileusz akcji „Sprzątania świata” skłania do refleksji, czy rzeczywiście działania uczestników akcji coś zmieniły w Polsce, czy podejmowane działania miały i mają jakikolwiek sens. I wtedy warto przypomnieć słowa Miry Stanisławskiej-Meysztowicz,

„Dla mnie ekologia ma bardzo osobisty, ludzki wymiar. Jest to sprawa powietrza, którym oddycham ja i moja rodzina (i nie tylko moja!); parku, do którego chodzimy na spacer; wody, którą pijemy. To sprawa życia każdego z nas."

Jakość środowiska, w którym żyjemy to sprawa codziennych wyborów każdego z nas i każdy z nas może w codziennym swoim funkcjonowaniu trochę ulżyć środowisku. Kolejna akcja „Sprzątanie świata” miała być pretekstem do tego, żeby każdego dnia, na nowo, odpowiedzialnie korzystać ze środowiska, aby pod naporem codzienności nie zapominać  o podstawowych i najprostszych, a dla nas dostępnych, sposobach, dzięki którym nasz negatywny wpływ na środowisko zmniejsza się.

„Sprzątanie Świata – Polska” to wspólna lekcja poszanowania środowiska. Jej celem jest promowanie nieśmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko.

Kierując się ideą odkrywania czystej Polski 19 września również uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję Sprzątania Świata. Zaopatrzeni w foliowe rękawice, worki na śmieci oraz w … pozytywne nastawienie wyruszyli do wyznaczonych wcześniej przez nauczycieli  przyrody rejonów Giszowca. I chociaż pogoda średnio dopisała wszyscy z zapałem podjęli „misję” oczyszczania swojej dzielnicy.

Okazało się, że ciągle jest sporo miejsc, które są regularnie zaśmiecane i wymagają systematycznego sprzątania. Aby efekty akcji były zauważalne każda z klas otrzymała inny rejon do sprzątania. I tak część uczniów objęła swoimi działaniami lasek przy kościele św. Stanisława Kostki, inna grupa park przy Placu Pod Lipami, jeszcze inne ulice: Miłą, Przyjazną, Gościnną, Pod Kasztanami oraz Adama.  Niemal wszyscy, którzy włączyli się w akcję dostrzegli problem m.in. niesegregowanych odpadów, czy dzikich wysypisk śmieci, co skłoniło ich do refleksji, by bardziej intensywnie propagować ideę ochrony środowiska oraz segregacji odpadów.

Dobrze, że już dzieci dostrzegają, iż nowy system gospodarki odpadami komunalnymi nie ma szans, by zadziałać, jeśli jego uczestnicy, czyli my wszyscy, nie będziemy wiedzieli dlaczego ważne jest, aby prawidłowo postępować z odpadami i – co jeszcze ważniejsze - co zrobić, by było ich jak najmniej.

Opracowała mgr Katarzyna Cyba - Lisowska