strona główna

 

mail

dokumenty

biuletyn informacji publicznej

 

ORGANIZACJA

historia

patron

dyrekcja

nauczyciele

organizacja

samorząd

pedagog, psycholog, logopeda

rada rodziców

oferta zielonej szkoły

nauczanie zintegrowane

o autorach

 

Z ŻYCIA SZKOŁY 

imprezy szkolne

zajęcia pozalekcyjne

szczególne osiągnięcia

biblioteka

świetlica

stołówka

programy i projekty

współpraca z zagranicą

 

www.edukator.org.pl

zobacz IMPREZY ARTYSTYCZNO - SPORTOWE (2008 - 2013)
organizowane przez mgr Barbarę Mańdok


IMPREZY SZKOLNE, AKCJE
(kwiecień, maj 2013)

 

 FINAŁ SZKOLNEGO KONKURSU LOGOPEDYCZNEGO

 

Finał szkolnego konkursu logopedycznego odbył się dnia 8 maja 2013r.

Finaliści proszeni byli o przygotowanie:

  • 2-4 wersów własnego łamańca językowego.

  • Interpretacji wierszy:

    • Szumiący  językołamacz – czyli wiersz „Chrząszcz drżący w gąszczu” A.Frączek

    • Upiorna zabawa w rymy – czyli wiersze M.Strzałkowskiej  „Fochy w lochu”, „Przyjęcie”, „Kości gości”

    • Rymowane przepisy na kuchenne popisy – czyli wiersz M.Strzałkowskiej „Koreczki z żółtego sera i winogron”,
      „Drugie danie z arbuza”, „Sałata z jogurtem czosnkowym.

  • Finaliści wykonali plakaty „Pięknie mówię”.

  • Każdy uczestnik finału zmieniał potoczny styl zdania na oficjalny i odwrotnie.

  • Uczniowie zmagali się z odczytaniem łamańca językowego.

 Finaliści byli oceniani przez 4 osobowe Jury w skład, którego weszli:

  1. przewodnicząca – wicedyrektor mgr B.Czarnynoga,

  2. pracownik Miejskiej Biblioteki Publicznej mgr B.Januszewicz,

  3. neurologopeda Miejskiego Przedszkola Nr 91 z Oddziałami Integracyjnymi mgr B.Korc,

  4. pedagog i logopeda M.Grela.

     Jury oceniało:

  • Pomysłowość w tworzeniu własnego tekstu i sprawność artykulacyjną.

  • Ciekawe przedstawienie przygotowanego wiersza.

  • Piękne wypowiadanie zdań – łamańców językowych.

  • Umiejętność odróżnienia stylu potocznego od oficjalnego

  • Oryginalność plakatu dotyczącego pięknej wymowy (propozycja plakatu „Mistrz Pięknej Wymowy”)

 Organizatorzy: I.Janik i A.Rychlińska

MALI KIBICE Z SP 51 I SZNUPEK

NA WIELKICH MISTRZOSTWACH HOKEJA NA LODZIE!

10 kwiecień był niezwykłym dniem dla uczniów klas I,II,III i ich nauczycieli, którzy w praktyce uczyli się bezpiecznego kibicowania w ramach „Festiwalu Hokeja Wojewódzkich Mistrzostw Młodzików „MUKS Naprzód Janów kontra MKS Sokołów Toruń.

Jak przystało na prawdziwych kibiców, każdy był ubrany w barwy biało - czerwone, nie zabrakło również rekwizytów: flagi, wuwuzele- „lepatata”, trąbki, balony, farby do malowania twarzy, itp.

Mecz rozpoczął się od przedstawienia drużyn i sędziów. Na lodzie pojawił się również, dobrze nam znany Sznupek wraz z opiekunem. Przypomnieliśmy sobie zasady bezpiecznego kibicowania oraz złożyliśmy obietnicę wzorowego kibica. Mecz składał się z trzech tercji, każda po 20 minut. Dzieci głośno kibicowały, zachęcały kolegów z „Naprzodu Janów” do strzelenia kolejnej bramki, No, i udało się, bo wynik był imponujący 20 : 2 dla naszych…

W przerwach między tercjami uczyliśmy się wraz ze Sznupkiem przyśpiewek kibiców, były zabawy ruchowe: „strzał na bramkę” w asyście hokeistów, konkursy wiedzy. Wszyscy uczestnicy otrzymali cenne nagrody rzeczowe. Jednym słowem dla każdego coś miłego i oczywiście… słodkiego!

Do naszej „Księgi Fanklubu Mariusza Czerkawskiego” wpisało się wielu nowych członków, wielbicieli talentu sławnego polskiego hokeisty - przyjaciela SP 51.

Wszystkie klasy, które uczestniczyły w meczu otrzymały DYPLOM WZOROWEGO KIBICA, bo przecież takimi się pokazaliśmy i jesteśmy…

Ps. W Finale Mistrzostw Młodzików „Naprzód Janów” pokazał swoją klasę i w dobrym stylu zwyciężył z drugim finalistą JKH Jastrzębie z wynikiem 2:1 zdobywając złoto !

I tak trzymać!

Współorganizator Festiwalu Hokeja

mgr Barbara Mańdok

 

V SPOTKANIE Z ARTYSTAMI I SPORTOWCAMI  W SP 51

pod hasłem „ NA SZCZYTACH SŁAWY

Z BRAĆMI GOLEC”

Za nami kolejne spotkanie ze znanymi i ciekawymi ludźmi , które odbyło się 19 kwietnia 2013r w Szkole Podstawowej nr 51 z Oddziałami Integracyjnymi im. F. Chopina w Katowicach. Tym razem zaproszenie przyjęli  sławni bracia bliźniacy Łukasz i Paweł Golec, jak również ich starszy brat Stanisław. Spotkanie poprzedził „Tydzień góralski”, podczas którego zorganizowane były międzyszkolne konkursy  regionalno - plastyczne, muzyczne, na przerwach słuchaliśmy muzyki góralskiej, zespołu „Golec uOrkiesta”, w klasach przygotowywano  elementy strojów regionalnych itp.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 10.30 i trwało do 13.00. Uczestnicy byli podzieleni na dwie ławy  Hanysy i Górale, którymi opiekowały się starościny. W ławie górali  z krwi i kości Krystyna Czubiak i Mirosława Wnękowicz, przy współpracy z Łukaszem i Pawłem Golec , a w ławie hanysów, ślązaczki, że ho!, ho!:  Bożena Czarnynoga, Sylwia Filipowicz, Barbara Dej, Aleksandra Furgoł. Przygotowane zabawy, przyśpiewki, konkursy miały na celu przybliżyć dzieciom  kulturę  i tradycję  regionu śląskiego i żywieckiego. Bracia Golec opowiadali o swoim dzieciństwie, karierze, show biznesie, fundacji, wszyscy bliźniacy, uczestnicy spotkania  na czele z Łukaszem i Pawłem wzięli udział w zabawie z balonami  i otrzymali dyplomy „Wspaniałego Bliźniaka” oraz słodycze i  ordery. Wszystko  to działo się  na  tle przebojów   zespołu „Golec uOrkiestra”.  Nie zabrakło też śpiewu „na żywo”.  Kto by   nie pamiętał  „Lornetki” czy „Crazy is my life”? Dyrygentami dziecięcej orkiestry byli  sami bracia Golec, a wybrane dzieci grały  na wykonanych przez siebie oryginalnych instrumentach muzycznych. Oczywiście każdy otrzymał nagrodę. Natalia z klasy I poprowadziła turniej „Jaka to melodia” grając na akordeonie, a Agatka zaprezentowała układ taneczny w gimnastyce artystycznej. Grupa folklorystyczna „Ślązaczek” z Pałacu Młodzieży pod dyrekcją Agnieszki Klimas przedstawiła wiązankę tańców śląskich i górali Beskidu Śląskiego.  Odbył się test  znajomości  gwary śląskiej i góralskiej, picie mleka od krowy przez słomkę oraz góralski tor przeszkód .We wszystkich zabawach brali udział  zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie. Rozstrzygnięty został Międzyszkolny Konkurs Regionalno - Plastyczny, w którym zwycięzcami zostali:

w klasach  I-II „Polskie góry ,najpiękniejsze są…”

I miejsce  Kinga Skawińska, Natalia Kramarz

II miejsce Mateusz Goczok, Oliwia Mazur

III miejsce Dawid Cichocki, Wiktoria Migas

Wyróżnienia: Krzysztof Waś, Klaudia Kluge, Agata Szyler, Zuzanna Waśko

 

W klasach III-VI „Znani polscy górale”  

I  miejsce  Mikołaj Polok

II miejsce Patryk Polesz

III miejsce Paulina Depta

Wyróżnienia: Julia  Muller, Szymon Wygonowski

Niespodzianką dla braci Golec okazał się  „wjazd tortu” z płonącymi pochodniami, specjalnie wykonanego dla nich na tę okazję. Była to  bardzo wzruszająca chwila, o czym sami powiedzieli. Bracia na znak przyjaźni otrzymali od nas ręcznie malowane filiżanki z wizerunkiem Giszowca.

Finałową piosenką „Tu na razie jest ściernisko, ale będzie San Francisco…” prawie się pożegnaliśmy - prawie, bo wszyscy  fani  pragnęli zdobyć autografy  Łukasza i Pawła.

To był niezwykły dzień, który pozostanie w naszych sercach  na wiele, wiele lat…

galeria zdjęć

Z góralski pozdrowieniem HEJ!

Pomysłodawca i organizator spotkań Barbara Mańdok

 

   KOCHAM CIĘ, SZKOŁO! –

- pod takim hasłem obchodziliśmy w tym roku 32. urodziny naszej szkoły  oraz święto jej patrona, Fryderyka Chopina. I choć instytucję tę i naszą w niej edukację traktujemy bardzo poważnie, okazja ta stała się dobrym pretekstem do wspólnej zabawy.

W turnieju „Kocham Cię, Szkoło!”, przygotowanym przez grupę Przycinek, udział wzięły dwie drużyny złożone z nauczycieli i uczniów. Prowadzone przez swoje kapitanki – Marzenkę Rogalę (Mikołaj Mroczka, kl. IVc) i Kaśkę Zioło (Alicja Lipska, kl. IVf) – odważnie stawiły czoło zadaniom muzycznym, sportowym i intelektualnym przygotowanym przez prowadzącego, Maćka Kurzaja (Beata Strychalska). Kibicująca im publiczność wspólnie bawiła się w rytmach największych przebojów Dody (Maja Głowania, kl. IVd), Gangnam Style (Przycinek) , trojaka (kl. Vc) czy zespołu Weekend (Aleksandra Pikura, kl. IVd). A w finale, pod batutą Pani Henryki Pałus i jej chóru, wspólnie odśpiewaliśmy tytułową piosenkę.

Serdecznie dziękujemy wszystkim, którzy bawili się razem z nami! A sobie i naszej szkole życzymy wielu, wielu lat – twórczych, szczęśliwych i radosnych!!!

galeria zdjęć

opracowała Beata Strychalska

strona 3 2 1